İngiltere’nin en büyük konteyner limanının çalışanları 8 günlük greve başladı

Getty Images

İngiltere’de daha yeterli fiyat talebiyle greve giden bölümlere liman emekçileri de katıldı.

Ülkenin en büyük konteyner limanı olan Felixstowe’da yaklaşık 1900 çalışan, maaş artırımı görüşmelerinde muahede sağlanamayınca 30 yıldır birinci defa greve çıktı. Emekçilerin grevi 8 gün sürecek.

Yaklaşık 1,5 milyon üyesi bulunan Unite sendikası, enflasyon oranının altında olduğu için emekçilerin yüzde 7’lik maaş artırımını kabul etmediklerini duyurdu.

İngiltere’de enflasyon Temmuz ayında yüzde 10,1’e çıkarak, 1982 yılının Şubat ayından bu yana en yüksek seviyeye yükseldi.

İşçiler Pazar sabahı kurulan ‘grev çadırı’nda, grevin son günü saat 22:00’ye kadar nöbet tutacak.

Unite’ın bölgesel idaresinden Miles Hubbard “Bu sabah çok az sayıda emekçi işe gittiğini bildirdi” dedi.

Limanın sözcüsü Paul Davey ise grev kararının “hayal kırıklığı” yarattığını belirtti.

Davey limandaki ortalama yıllık maaşın 43.000 sterlin (yaklaşık 920 bin TL) olduğunu söyleyerek, çalışanlara yüzde 7 maaş artırımı ve tek seferlik 500 (yaklaşık 10 bin 500 TL) sterlin ödeme teklif ettiklerini söyledi.

Bı ödemeyle birlikte artırımın yüzde 8,1 ile yüzde 9,6 ortasına denk geldiğini belirten sözcü, “Ekonomimiz daralıyor, resesyona gidiyoruz…Bence bu koşullarda bu teklif çok adil” diye konuştu.

Unite’ın Genel Sekreteri Sharon Graham ise “Felixstowe inanılmaz kâr elde eden bir liman. Çalışanlarına daha düzgün bir artırım teklif edebilirdi. Şirketin çalışanlarına öncelik vermektense, milyonlarca sterlin kâr elde etmeye çalıştığı çok açık” dedi.

Unite’dan Robert Morton da BBC’ye yaptığı açıklamada “Geçen iki yılda 240 milyon sterlin kazanan şirket bu parayı onlarla paylaşmak istemediği için emekçiler öfkeli” dedi ve grevdeki çalışanlara haftalık 370 sterlin ödeme yapacaklarını belirtti.

“BÜYÜK BİR AKSAMA BEKLENMİYOR”

Yük nakliyeciliği kuruluşu Logistic UK, grev nedeniyle çok büyük bir aksama yaşanmasını beklemediklerini açıkladı.

Meslek odasının sözcüsü BBC’ye yaptığı açıklamada “Felixstowe yalnızca yakın vakitli teslimatlar için kullanılan bir liman değil, tüm teslimat uzun müddet öncesinden planlanıyor. Grev sekiz günden uzun sürerse, bu limanın kullananlar alternatif tahlil yolları aramaya başlar lakin şu an tedarik zincirinde yeteri kadar stok var” dedi.

Getty Images

“İŞİMİZE ÖNEMLİ TESİRLERİ OLACAK”

Ancak nakliyecilik zincirinin öteki halkaları, meslek odası kadar kesin konuşmuyor.

Nakliye şirketi CP Transport’un müdürü Adam Searle, şirketi bu hafta limandan hiç konteyner çekmezse, 60 bin ila 70 bin sterlin ortasında ziyan edeceklerini belirtti:

“Tüm Suffolk düşünüldüğünde bu ziyan milyonlarca sterlini bulabilir.

“Gıda tedarik zincirini etkilemeyecek zira tüm taze besinler esasen stokta, lakin mobilya, çit ve buna misal malların tedariğini etkileyecektir” dedi.

Suffolk’ta bisiklet dükkanı sahibi Derek Hailstone da grevin kendilerini etkileme potansiyeli olduğunu söyledi: “Stoğumuzun birçok İngiltere’ye Felixstowe’dan giriş yapıyor”.

Turners of Soham isimli bir diğer nakliye şirketinin müdürü Paul Day de her gün limandan yaklaşık 500 konteyner çektiklerini söyleyerek, grevin kendileri için sorun olduğunu belirtti: “İşimizin yaklaşık yüzde 30’u Felixstowe’da, bu yüzden bize büyük tesiri olacaktır” dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*