İngiltere’de hükümdar eşlerinin unvanı: Konsort

İngiltere kraliyet geleneğine nazaran, kraliyet ailesi üyeleriyle evlenen bireyler tahtı devralamayacakları için Konsort Kraliçe (tahta oturan hükümdarın eşi) yahut Konsort Prens (tahta oturan kraliçenin kocası) unvanlarına sahip olur. Konsort Kraliçe’nin ülke idaresi üzere hükümran bir gücü bulunmamaktadır.

Son Konsort Kraliçe, Kral George’un vefatıyla tahta çıkan Kraliçe 2. Elizabeth’in annesiydi. Kraliçe ile Konsort Kraliçe ortasındaki fark, birinin veraset yoluyla tahta çıkması oburunun ise evlilik yoluyla hükümdarın eşi olmasıdır. Kraliçe 2. Elizabeth, 5 Şubat 2022 tarihinde kaleme aldığı açıklamasında Charles’ın eşi Camilla’nın Konsort Kraliçe olmasını dilek ettiğini belirtmişti.

Kraliçe 2. Elizabeth’in kocası Prens Philip, eşi tahta çıkmasına karşın ‘Kral’ unvanı yerine Konsort Prens ilan edilmişti. Konsort Prens unvanı alan yakın geçmişten bir öbür kişi ise 1857’de Kraliçe Victoria’nın eşi Prens Albert idi. Genel kullanımda Konsort unvanı söylem edilmese de resmi olarak İngiltere hükümdarının eşine verilen bir unvandır.    

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*