HSK’nin yayımladığı geniş kapsamlı yaz kararnamesi tartışma yarattı

Hâkimler ve Savcılar Konseyi (HSK), 19 Haziran’da, 5 bin 75 isimli ve 351 idari hâkim ve savcıyı etkileyen yaz kararnamesi yayımladı. Kritik davalarda yer alan kimi isimlere yönelik “sürülme”, birtakım isimlere yönelik de “terfi” olarak nitelendirilen kararlar tartışma yaratırken sandık konseyleri da gündeme geldi. HSK’nin duyurusunda, tekrar incelenme isteminde bulunacakların, “durumlarının bir an evvel mutlaklaştırılmasını sağlamak maksadıyla tebligat yapılmasını beklemeksizin” itiraz etmeleri istendi. Duyuruda, atama tebligatlarının da 1 Temmuz’dan itibaren gönderilmesinin planlandığı aktarıldı. Gelişmeleri Cumhuriyet’e kıymetlendiren hukukçu Eminağaoğlu, Seçim Yasası’nda yapılan değişikliklere işaret etti.

“MÜDAHALE”

Değişiklik ile seçim konseylerinin yapılarına müdahale edildiği, 6 Temmuz’a kadar da konseylerin oluşturulmasının öngörüldüğünü kaydeden Eminağaoğlu, “Bugüne kadar seçim heyetlerinin yeni bir yasal düzenlemeye nazaran oluşturulması yoluna gidilmedi” dedi. Bu nedenle HSK kararnamesinin zamanlamasına dikkat çeken ve neredeyse kararnameden etkilenmeyen vilayet ve ilçenin kalmadığını aktaran Eminağaoğlu, “Atama kararnamesinin sayısal ve vazife yerleri istikametinden kapsamı gözetilince bu kararnameden etkilenmeyen vilayet ve ilçe seçim şurasının kalmaması, yasal düzenlemeden sonra bir de kararname yoluyla seçim şuralarına müdahale manasına geliyor” diye konuştu.

Eminağaoğlu, HSK tebligatlarının 1 Temmuz’da yapılmaya başlanacağına dikkat çekerek bildirimden itibaren 15 gün içinde misyona başlanması gerektiğini anımsattı.

“ÖRTÜLÜ MESAJ”

Eminağaoğlu, “Seçim şuralarında vazife almak isteyenlerin adeta geç kalmadan, bir buyruk almış üzere koşarak 6 Temmuz’a kadar vazifeye başlamaları, bu yolla lakin seçim şuralarında yer almaları üzere bir durum ortaya çıkmaktadır. Kararname kapsamında kalanlardan yasal haklarını kullanarak 15 günlük süreyi bekleyen ve bu formda 6 Temmuz’a kadar vazifeye başlamayanlar ise yeni seçim kurularında vazife almayacak. Yasa, HSK kararnamesi ve tebligat mühletleri gözetildiğinde, seçim heyetlerin müdahalenin ilmek ilmek işlenerek sürdürüldüğü görülüyor. Seçim şuralarında misyon almak isteyenlere bugüne kadar eşi gibisi görülmedik biçimde, adeta bir bildiri veriliyor; ‘Her şeyi bırakarak derhal yeni misyonunuza 6 Temmuz’a kadar başlayın’ deniliyor. Dehşet bir durum, büsbütün örtülü bir mesaj” sözlerini kullandı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*