Hollywood Bollywood yarışında son koşu

SALİHA SULTAN

Türkiye’de sinema salonlarında bugün ikisi yerli 6 yeni sinema vizyona giriyor. Vizyon takviminde, Tom Hanks’in başrolde olduğu 6 Oscar ödüllü 1994 Hollywood üretimi ‘Forrest Gump’ın Bollywood yorumu ‘Laal Singh Chaddha’ öne çıkıyor. Bollywood sinemasının yıldız oyuncularının rol aldığı sinema, 1990’lar klasiğini Hindistan kültürü üzerinden yine beyazperdeye taşıyor. Hint sinemasının dünyaca meşhur oyuncuları Aamir Khan ile Kareena Kapoor’un başrollerde bir ortaya geldiği ‘Laal Singh Chaddha’, 1990’lar klasiği kıssayı Hindistan kültürüyle harmanlıyor. ‘Süperstar’ sinemasıyla parlayan Advait Chandan’ın direktörlüğünü yaptığı sinema, Laal (Khan) ve bekar annesi ortasındaki eşsiz bağ üzerine kurulmuş bir çocukluk öyküsü ekseninde, hayatın birçok zorluğunun üstesinden gelen Laal’in sevgisini, masumiyetini ve yazgısını izleyiciye aktarıyor. Laal karakterine Khan’ın hayat verdiği sinemada, Bollywood sinemalarının sevilen oyuncuları Shah Rukh Khan, Mona Singh üzere isimler de rol alıyor.

İlk görüşte aşk hikayesi

Haftanın öteki bir yabancı imali, Bir Film’in yapımcılığını üstlendiği Sıradaki Müzik (Press Play), 85 dakikalık romantik bir aşk öyküsünü husus ediniyor. Sinema, ölümcül bir kazanın akabinde Laura’nın, karışık kasetlerinin onu vakitte geriye götürebileceğini keşfetmesi sonucu hayatının aşkını kurtarmaya çalışmasını anlatıyor. Dennis Mojen, Emilia Schüle, Svenja Jung, Ken Duken, Anatole Taubman üzere oyuncuların rol aldığı romantik güldürü ‘Aşk ve Savaş’ın direktör koltuğunda da Martin Schreirer oturuyor. Sinema, savaştan döndükten sonra setlerde çalışmaya başlayan Emil ile Fransız dansçı Milou ortasında yaşanan birinci görüşte aşk kıssasını izleyiciye aktarıyor.

Ailece sinemaya gitmeyi düşünenlere

Bu hafta ailece sinemaya gitmek isteyenler ise yerli imal ‘Masal Şatosu: Gizemli Misafir’ sinemasını tercih edebilir. Keyifli bir fantastik hikayeye sahip yerli üretim Burak Kuka’nın direktörlüğünde vizyona giriyor. Sinema, büyük bir parti hazırlığında olan Sevinç ve arkadaşlarının bir kusur sonucu hafızası silinen, masal diyarından gelen bir prensle tanışmalarıyla dahil oldukları eğlenceli serüveni anlatıyor..

Korku sineması tutkunlarına bu hafta vizyonda iki seçenek var. Uğur Kaplan’ın yönettiği yerli üretim Ma-Şer, toplumsal antropoloji hususlarından biri olan ‘büyü’ sıkıntısı üzerine tez yazmaya karar veren üniversite öğrencisi Hande’nin yaşadığı tansiyonları izleyiciye aktarıyor. Yabancı imal ‘Korku Evi’ ise geçmişte ailesini rahatsız eden kötülüklerin hür kalmasına neden olan iki kız kardeşin kıssasını mevzu ediyor.

Khan, vizyon öncesi ülkesinde boykot edildi

Laal Singh Chaddha’ vizyon öncesi Hindistan’da boykot davetleriyle gündeme geldi. 2015’teki röportajında eşi ve çocuklarının güvenliği için Hindistan’dan ayrılmayı düşündüğünü söyleyen Amir Khan’ın, “Ülkemiz çok hoşgörülü fakat makus niyet yayan beşerler var” tabirlerinden hareket eden boykotçular, Hindistanlılara sineması izlememeleri davetinde bulundu. Oyuncu Khan Salı günü toplumsal medya hesabından boykotçulara hitaben şunları yazdı: “Birini rastgele bir halde incitmişsem, pişmanım. Kimseyi incitmek istemiyorum. Sineması izlemek istemiyorum diyenlerin fikirlerine hürmet duyarım. Tekrar de insanların gidip sineması izlemesini isterim zira bu bizim aşk dolu bir emeğimiz. Birçok insan bu sinema için çok çalıştı ve umarım beşerler bundan hoşlanır.” Khan’ın yazdıklarının akabinde on binlerce hayranı oyuncuyu destekleyerek, boykota karşı çıktı. Sinemanın ön gösterimini izleyen eleştirmenler ise ‘Bay Mükemmeliyetçi Aamir Khan’ın yeniden harika bir performans ortaya koyduğunu vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*