Havacılıkta sera gazı emisyonları raporlaması akreditasyonu kararı

Çevre kirlliğini yaratan bir etmen olan sera gazı emisyonlarının artışı her alanda izleniyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) ulusal ve memleketler arası havacılık faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının izlenmesine yönelik temelleri belirledi.

Bu kapsamda SHGM tarafından Havacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Kapsamında Doğrulayıcıların Yetkilendirilmesi Talimatı yayınlandı.

Sera gazı emisyonları izlenerek raporlanacak

SHGM, ulusal ve memleketler arası havacılık faaliyetlerinden kaynaklanan sera gazı emisyonlarının izlenmesi, raporlanması, doğrulanmasına yönelik iş ve süreçler ile doğrulayıcı kuruluşların yetkilendirilmesi ve doğrulama grubunda yer alacak şahısların yetkinlik kriterlerinin belirlenmesine dair temelleri düzenledi.

Doğrulayıcı kuruluş, Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilecek

Ulusal uçuşlar için doğrulama süreci yapacak doğrulayıcı kuruluşun, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından ulusal uçuşlara yönelik sera gazı doğrulaması için akredite edileceği belirlendi.

İşlem Karbon Denkleştirme ve Azaltma Şeması kapsamında yapılacak

Havacılık Faaliyetlerinden Kaynaklanan Sera Gazı Emisyonlarının Takibi Hakkında Yönetmelik kapsamında memleketler arası uçuşlar için doğrulama süreci yapacak doğrulayıcı kuruluş ise TÜRKAK tarafından yahut Memleketler arası Akreditasyon Forumu (IAF) ile sera gazı emisyonlarının doğrulanması alanında karşılıklı tanıma muahedesi imzalanan ulusal akreditasyon kuruluşu tarafından memleketler arası havacılığa yönelik Karbon Denkleştirme ve Azaltma Şeması (CORSIA) kapsamında akredite edilecek.

Doğrulayıcı kuruluş, TÜRKAK tarafından CORSIA kapsamında akredite edilmesi durumunda, ulusal ve milletlerarası uçuşlardan kaynaklanan emisyonların doğrulama süreçlerini yapmaya hak kazanacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*