0

Hangi uygulama ne kadar verimizi alıyor? (Video) WhatsApp uygulamasının hizmet şartlarını değiştirmesiyle birlikte birçok kullanıcı farklı alternatiflere…

ShiftDelete.Net YouTube kanalında farklı içerikler ile karşınıza çıkmaya devam ediyoruz. Bu videomuzda uygulamaların hangi verileri topladığını inceleyeceğiz. Dilerseniz sözü daha fazla uzatmayalım ve sizleri videomuz ile baş başa bırakalım.

Herhangi bir uygulamayı indirdiğimizde veya hizmet satın aldığımızda kullanıcı sözleşmesini okumadan onaylıyoruz. Kullanıcı sözleşmelerinde yer alan maddeler sebebiyle birçok kişisel verimiz depolanıyor ve bazı şirketler depoladığı verileri partnerleri ile paylaşıyor.

Facebook, Instagram, WhatsApp, Spotify, Netflix, Uber, AirBnb ve Google Haritalar uygulamalarının hangi verileri depoladığını karşılaştırdık. Yüzde 70.59 ile Facebook birinci sırada yer alırken, Facetune yüzde 5.88 ile son sırada bulunuyor.

İsim, yaş, cinsiyet, e-posta, ırk, dini inanç, anlık konum ve ev adresi gibi verileri kayıt altına alan Facebook, kullanıcıların verilerini bünyesinde bulunan diğer şirketler ile paylaşıyor.

Sadece e-posta ve telefon türünü depolayan Facetune, kullanıcılar ile ilgili en az veriyi depolayan uygulamalar arasında yer alıyor. Eleştiri yağmuruna tutulan WhatsApp ise şimdilik e-posta, isim, telefon türü ve mobil numara gibi bilgileri depoluyor.

Spotify’ın veri depolama oranı yüzde 35.29 olarak belirlendi. E-posta, isim, yaş, ev adresi, banka kartı bilgileri, mobil numara, telefon türü, ilgi alanları, şehir ve hobiler gibi kişisel verileri depolayan firma, kullanıcıların müzik zevkini tespit edebilmek için bazı verileri işliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir