Günümüzde Normları Yıkan Mesajlarıyla Dünyanın Değişmesine Yardımcı Olan 7 Ünlü Aktivist Sanatçı

Toplumsal normlar denince aklınıza sadece cinsiyetçilik ve eşitsizlik gibi konular geliyor olabilir. Ancak çevreye karşı duyarlı olmak, birinin duygularını incitmemek gibi şeyler de aslında insanların farkındalık kazanması gereken konulardır. Bu hisler ise her topluma farklı olarak yansır. Özellikle küresel ekonomik ve ekolojik sorunların yüksek seviyede olduğu bu dönemde hissedilenler de sanata yansıyor elbette. Listemizdeki çağdaş sanatçılar da verdikleri mesajlarla birçok konuda farkındalık yaratıyorlar ve aynı zamanda, daha iyiye doğru değişime katkı sağlıyorlar. Peki kim onlar? ?

Kaynak: https://thegreenhubonline.com/5-artis…

Sanat değişimin önemli öncülerinden biridir.

‘Sanat insanlara ne yapmaları gerektiğini göstermez, ancak iyi bir sanat eseriyle ilgilenmek sizi çok daha bilinçli ve çevreye duyarlı bir insan yapabilir. Sanat size dünyayı ve dünyadaki diğer insanların neler hissettiğini hissettirebilir. Ve bu hissedilen duygu sizi düşünmeye, katılım sağlamaya ve hatta harekete geçmeye teşvik edebilir.’ 

 -Dünya Ekonomik Forumu, Sanatın Dünyayı değiştirme gücü neden var? 2016

Sanatçılar ise bir nevi değişimi başlatan öncüler olarak görülebilir.

Her gün dünyayı değiştiren, değişimi etkileyen ve çalışmalarıyla farkındalık uyandıran sayısız sanatçı var. O halde, gelin insanlara Dünya’nın sorunlarını dolaylı olarak aktaran bu sanatçılardan bazılarına ve eserlerine bir bakalım.?

1. Marina Debris

Marina, okyanus kenarında büyüyen ve sayısız plaj temizliğine yardımcı olan Avustralyalı bir sanatçı. Sahili temizlemenin sorunu çözmediğini fark ettiğinde bunun için sanatı kullanmaya başladı. Kendisi okyanus kirliliğinden moda kıyafetler yaratmasıyla ünlü. Parçaları, izleyene suçluluk duygusu uyandıran plastik atıklarının göze çarpan şekilde kullanılması ile oluşturuluyor.

Gösterileri izleyiciyi tek kullanımlık eşyaların kullanımını sorgulamaya ve okyanuslarımızın kurumaması için atıkları azaltmanın yollarını düşünmeye teşvik ediyor.

Sanatçı şimdilerde Bondi’de sanatını sergilemeye devam ediyor.

www.therealestateconversation.com.au

Bondi Avusturalya’da bulunan ünlü bir sahil. Marina Debris Bondi, Tamarama ve Bronte plajlarından topladığı plastikler ile elbiseler üretiyor. Eserleri dünya çapında tanınıyor. Bazıları Washington DC’deki Smithsonian Müzesinde sergilendi.

2. Jeff Hong

Jeff, daha önce birçok ünlü Disney filminde animasyon sanatçısı olarak çalışan Los Angeles’lı bir animasyon sanatçısı. ‘Unhappily Ever After’ adlı Disney karakterleriyle dünya çapında çevresel ve sosyal sorunları konu alan çalışmalar üretiyor.

Çalışmaları, Frozen filmi Elsa ve Alice Harikalar Diyarı Alice gibi kült karakterleri kullanarak toplumsal mesajlar veriyor ve pop kültürü üzerine düşündürüyor.

Masallardaki karakterleri gerçek dünyadaymış gibi tasvir edişiyle oldukça ilgi çekiyor.

‘Daha önce Disney prenseslerini daha fotoğrafik, zorlu kentsel ortamlara sokma fikrini tasarlamıştım. Bu onların masallarında dinlediğimizin tamamen tersi bir şeydi. Kısmen, çalışma daha da güçlü ve ilgi çekici hale geldi ve diğer birçok Disney karakterinin toplumsal mesajlara ışık tutmak için kullanılabileceğini fark edebildim.’ 

Shoreditch’e verdiği röportajda projesi ile ilgili bunları söylemişti.

3. Paul Nickelen

Paul, şu anda National Geographic dergisinde çalışan Kanadalı bir fotoğrafçı ve deniz biyoloğu. Çalışmaları, vahşi yaşamı ve iklim değişikliğinin etkilerini belgelerken, aynı zamanda doğanın güzelliğini yakalıyor. Yakaladığı görüntüler, insanlığın açlığa, kutup ayılarına ve eriyen buzullara kadar gezegenimiz üzerindeki yıkıcı etkilerini kanıtlar nitelikte.

Kendisi görülmesi çok zor ve büyüleyici anları fotoğraflaması ile ünlü.

Çekimleri yapmak onun için vahşi bölgelerde doğa yürüyüşünden buz altında tüplü dalışa kadar birçok zorlu iş gerektiriyor. Paul’a göre; ‘Toplumun neye zarar verdiğini ve dolayısıyla neyi koruması gerektiğini görmesi gerekir. Görüntüler bir fikri kelimelerden çok daha hızlı iletebilir.’

4. Zaria Froman

Zaria da tıpkı Paul gibi iklim değişikliğini ve doğanın güzelliğini eserlerinde konu alan ve bunun için pastel renkler kullanan olağanüstü bir sanatçı. Aktivist tarafının, dünyanın en uzak bölgelerini fotoğraflayan annesinden ona miras kaldığını söylüyor.

Resimleri o kadar gerçekçi ki, gören herkes fotoğraf zannediyor.

Çalışmaları dünya çapında sergileniyor ve Huffington Post’tan National Geographic’e kadar birçok yayında yer alıyor. Bakan kişiler eserlerinin bir fotoğraf mı yoksa resim mi olduğunu ayırt edemiyor. İnanılmaz derecede gerçekçi, adeta bir fotoğraf karesi gibi resimler çiziyor.

5. Banksy

Banksy’den bahsetmeden geçsek olmazdı elbette. Kendisi verdiği politik ve savaş karşıtı mesajlarla namını tüm dünyaya duyurmuş durumda. Üstelik sanatını icra etme biçimi ise grafiti yapmak! Çizimleri daha ilk bakışta fark ettiren anlamları ile insanı düşünmeye itiyor.

Kendisi ‘siyasal sokak sanatı’ alanında bir devrim yarattı.

Herkes tarafından görülebilen bir sanat türü olan sokak sanatı duvarlarda halka açık olarak rastgele sergiler gibi düşünülebilir.

Banksy’nin çalışmaları, bir kişinin merkezileşmiş güce karşı sahip olabileceği etkiyi gösteriyor. Temaları genellikle tüketim karşıtlığı ve faşizm eleştirisi içeriyor. Aynı zamanda insan açgözlülüğüne de değiniyor.

6. Takashi Murakami

Japon sanatçı Murakami “Superflat” sanat hareketinin kurucusu. Geleneksel Japon sanatını çağdaş pop kültürü unsurlarıyla harmanlayan canlı, renkli ve eğlenceli tarzıyla tanınıyor. Sanat dünyasına katkılarıyla geniş çapta tanındı ve eserleri dünyanın dört bir yanındaki müzelerde ve sergilerde sergilendi.

Çağdaş dönemde pop kültürünü harmanlayan nadir sanatçılardan biri.

Murakami, ‘Superflat’ hareketin yaratıcısı olarak, sanatın günlük yaşamdan ayrılamayacağı gibi ayrıca “sofistike” veya “ucuz” olarak da ayrılamayacağını savunuyor.

7. Jenny Saville

İngiliz ressam Jenny Saville yaptığı nude çalışmaları ile tanınıyor. Kadın beden algısı ve toplumsal normlar üzerine çalışıyor. Kendisi güzellik kavramının yeniden şekillenmesi gerektiğine inanıyor ve bu yönde eserler üreterek insanları bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Eserleri çoğunlukla ‘bireysel portresini’ içeriyor.

Kendini nasıl gördüğünü bu resimler ile anlatıyor. Kilolu hissetmek ve insanların acımasızca yüzüne söylediği sözler üzerine içindeki hisleri bu şekilde aktarmak istediğini söylüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx