Futbolcuları bekleyen tehlike

Futbolcuların kafa vuruşu sırasında karşılaşabileceği sorunlar arasında beyin hasarı yer alabiliyor.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, futbolcularda kafa vuruşları ile bunama (demans) arasında bağlantı bulunduğu tespit edildi.

Benzer şekilde, İskoç bilimciler tarafından yapılan bir araştırmada da, üst üste 20 kafa vuruşu yapan futbolcuların beyinlerinde ‘küçük ama önemli değişimler’ gözleniyor.

Bunun yanı sıra, futbolcularda ALS gibi hastalıkların görülme oranı da artabiliyor.

HAYATINI KAYBEDEN FUTBOLCU

Bunama sorunu yaşayan ve 59 yaşında hayatını kaybeden İngiltere Milli Takımı ve West Bromwich Albion’un eski golcüsü Jeff Astle’ın kızı Dawn Astle “babasındaki bunamanın futbolculuk kariyeriyle bağlantısının açık olduğunu” söylemişti.

Astle’ın 2002’deki ölümünden sonra yapılan soruşturmada, Astle’ın tekrar tekrar ağır, deri toplara kafa vurmasının beyindeki travmaya katkıda bulunduğu sonucuna varılmıştı.

Astle, babasının 55 yaşında bunama teşhisi konulduğunda kadar fiziksel açıdan çok zinde olduğunu söyledi ve hastalığının son aşamalarında “futbolcu olup olmadığını bile hatırlamadığını” söyledi ve “Futbol verdiği her şeyi ondan geri aldı” demişti.

Bazı araştırmalar Amerikan futbolu ve boks ile demans arasında da ilişki tespit etmişti.

Futbolcuların, Amerikan futbolu veya bokstaki gibi bilinç kaybına yol açan darbeler yemeseler bile, yıllar boyunca gerek topa kafa vuruşu yaparak, gerekse yaşadıkları çarpışmalarla kafalarına tekrar tekrar darbe aldıklarının altı çiziliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx