Engellilere yapılan toplumsal yardımlar yetersiz, kullandıkları ilaçlar ve araçlar döviz arttıkça artıyor

Engelliler Türkiye’de birçok sıkıntıyla karşı karşıya kalıyor. Cumhuriyet, kas hastası olan Meryem Nazlı’nın yaşadığı meşakkatler üzerinden engellilerin yaşadığı meselelere dikkat çekti.

Bir cins kas hastalığı olan Limb-Girdle Musküler Distrofi (LGMD) ile çaba eden Meryem Nazlı, hastalığının 11 yaşında ortaya çıktığını, vakit geçtikçe kaslarını kaybettiğini belirtti. 52 yaşında olan Nazlı, şu anda bedeninin sadece yüzde 5’ini kullanabildiğini belirterek, “Kullandığımız ilaçlar destek edici ilaçlar olduğu için SSK karşılamıyor. Bir ilaç 60-70 bin liradan başlıyor. Hastalık güçlü hastalığı fakat biz yoksuluz. Paralar bize gelmiyor. Farklı yerlere para harcıyorlar” dedi. Toplumsal yardımlara da değinen Nazlı, “Sosyal haklarımız uygun değil. Toplumsal bir devlet olsak da toplumsal devlet çatısında yaşadığımızı hissedemiyoruz, hissettirmiyorlar. Cihazlarımızı alamıyoruz. Engelli raporlarında külfet çıkarıyorlar. Hastane randevularında öncelik tanımıyorlar” diye konuştu.

“ENGELLİ DEĞİLİZ, ENGELLENİYORUZ”

Bedeninin neredeyse hiçbir yerini kullanamayan ve yalnızca konuşabilen Nazlı, haftada bir gün fizik tedavi aldığını lakin yetmediğini söyledi. Nazlı, “Hasta bakım fiyatı 2 bin 354 lira alıyorum fakat bana bakan bakıcıya 5 bin lira veriyorum. 2 bin 354 liraya bakıcı tutmak mümkün değil” tabirlerini kullandı.

Kendi ayakları üstünde durmak istediğini söyleyen Nazlı şöyle kelamlarını sürdürdü: “KPSS’ye girdim, barajı geçtim fakat iş vermediler. Engelli değiliz, engelleniyoruz. Biz bir şey yapamayan beşerler değiliz, fırsat verin bize”

DRAMATİK BİR HAYAT

Manisiz Hayatı Destekleme Derneği Lideri Bülent İnce, yaşanan ekonomik krizde engelli yurttaşlara verilen yardımın yetmediğini, birçok engellinin fakir yaşadığını belirtti. İnce, “Devlet, akülü sandalye yardımını bir ölçü yapıyor. Verilen yardım fiyatı, akülü sandalye almaya yetmiyorsa engelli kimse fiyatını kendi tamamlamak zorunda kalıyor. Örnek verecek olursam, ağır engelli kimse protez bacak alacak. Devlet yüzde 80’ini sen öde yüzde 20’sini ben ödeyeceğim diyor. Yani aslında bütün yük vatandaşa yükleniyor” dedi. Ayrıyeten medikal aygıtların dövize bağlı olduğunu bundan kaynaklı fiyatların yüksek olduğunu söyleyen İnce, şunları söyledi:

2009’DAN KALMA YARDIM

“Devlet dövizin yeni durumuna nazaran verdiği yardımı yenilemiyor. Ortez protez aygıtlar en son 2009 yılında güncellendi. Güncellemeler belli bir plana bağlanmış değil. Devlet birçok ilaçları da SGK dışına çıkarmış durumda. Önümüze çıkan pürüzlerle engelli olduğumuzu daha fazla hissetmeye başladık. Engelliler devletin imkânlarını kullanamadığı için hepsi yoksulluğun içinde dramatik bir hayat yaşıyor.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*