Ek bütçe teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde kabul edildi

Cumhurbaşkanlığı tarafından Meclis’e sunulan ek bütçe yasa teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komitesi’nde kabul edildi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, memur maaşlarına temmuz ayında yapılacak artırım oranının, bu ayki enflasyon datalarının açıklanmasıyla netleşeceğini belirterek, “Memur maaşlarına yaklaşık yüzde 40 oranında artış öngörmekteyiz” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hafta başında TBMM Başkanlığı’na sunulan “2022 Yılı Merkezi İdare Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” TBMM Plan ve Bütçe Kurulu’nda görüşüldü. Görüşmelerde, milletvekillerinin sorularını da yanıtlayan Nebati, 2022 yılında faizin, bütçenin yüzde 11,6’sını oluşturduğunu, evvelki iktidarlar periyodunda bu oranın yüzde 43,2 olduğunu söyledi. Komite’de kabul edilen ek bütçe teklifinin TBMM Genel Konseyi’nde gelecek hafta görüşülmesi bekleniyor.

‘EMEKLİ VE MEMUR MAAŞLARINDAKİ ARTIŞ HAZIRAN AYINDA NETLEŞECEK’

Ek bütçenin uygulanabilmesi için 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesi gerekiyor. Muhalefet milletvekillerinin, ek bütçeden toplumsal kesitlere kâfi kaynak aktarılmadığı tenkitlerine ise Nebati, kamu çalışanlarına 216,9 milyar lira ayrıldığını söyledi. Nebati, “20 yıldır yaptığımız üzere bu yıl da çalışanlarımızı enflasyona ezdirmedik, ezdirmeyeceğiz” görüşünü savundu. Bakan Nebati, memur ve emekli maaşları ile ilgili artış oranının ise haziran ayı enflasyonu ile netleşeceğini söz etti: “Temmuzda yapılacak artış haziran ayı enflasyon sayılarının açıklanması ile katılaşacak olup yaklaşık yüzde 40 oranında artış olacağını öngörmekteyiz. Bu kapsamda, 2022 yılında memurlarımızın aylıklarında yapılacak kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e ulaşacaktır.”

Nebati, emekli aylıklarıyla ilgili olarak da şöyle konuştu: “Temmuzda emeklilerimizin aylıklarında yapılacak artışın yaklaşık yüzde 40 oranında olacağını öngörmekteyiz. Bu kapsamda, 2022 yılında memur emeklilerimizin aylıklarında yapılacak kümülatif artış yaklaşık yüzde 83’e, SSK ve Bağ-Kur emeklilerimizin aylıklarında yapılacak kümülatif artış ise yaklaşık yüzde 76’ya ulaşacaktır. Emekli aylıklarındaki artışın bütçeye ek tesiri yaklaşık 180 milyar lira civarındadır. Prim gelirlerindeki artış da dikkate alınarak SGK’ya yapılacak transferlerin toplamı 154 milyar lira olarak teklif edilmiştir.”

‘TARIMA AYRILAN KAYNAK 104 MİLYAR LİRAYA YÜKSELMİŞ OLACAK’

Nebati, ziraî hedefli ödemelere 2022 yılı bütçesinde ayrılan 57,6 milyar liralık kaynağa ek olarak 46,4 milyar lira ödenek ayrıldığını belirterek, “Bu kapsamda 2022 yılında tarıma ayırdığımız toplam kaynak 104 milyar liraya yükselmiş olacaktır” bilgisini paylaştı. Nebati, artan doğal gaz fiyatları ile ilgili de tüketicinin yüzde 81 oranında sübvanse edildiğini söyledi:

“Doğal gazda artan maliyete rağmen tüketicilerimiz korunmuştur. 2022 yılının birinci beş ayında meskenlerde kullanılan doğal gaz yüzde 81 oranında sübvanse edilmiştir. Dar gelirli vatandaşlarımızın güç faturalarına dayanak olmak gayesiyle da 2019 yılından itibaren uygulanan elektrik fatura takviyesi de devam etmektedir. Elektrik fatura takviyesinden azamî 150 kwh’a kadar takviye sağlanmaktadır.” (BBC Türkçe)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*