0

Coronada sinsi tehlike: Hafif atlatanların yüzde 60’ında var

Corona virüsünün yol açtığı en hayati olan problemlerden biri de kalpte yol açtığı tahribat. Almanya’da yapılan bir araştırma da bunu doğrular nitelikte. Prof. Dr. Özlem Esen, araştırmayı değerlendirerek corona virüsü ve kalpte yol açtığı hasara yönelik önemli bilgiler paylaştı.

CORONADAN ÖLÜM NEDENLERİ ARASINDA KALP HASARI DA YER ALIYOR

Corona virüsünün akciğer dışında en fazla zarar verdiği organın kalp olduğunu hatırlatan Kardiyolog Prof. Dr. Özlem Esen, “Bu hasar şu açıdan önemli; kalp hasarı, krize ya da kalp kasında iltihaba yol açar. Bu durum kişinin hayati fonksiyonlarını etkileyerek ölümüne dahi neden olabilir. Kişinin akciğer tutulumu gerçekleşmiş buna bağlı bir akciğer zatürresi ilerlemiş olabilir ancak yine de corona virüsünün ölüm nedenleri arasında kalp hasarı yer alıyor. Dolayısıyla corona virüsü enfeksiyonunun neden olduğu kalp hasarını öngörebilmek maalesef mümkün değil” diye konuştu.

FOTO: DHA

BU BELİRTİLERE DİKKAT!

Almanya’da yapılan araştırmaya değinen Prof. Dr. Özlem Esen, “Covid-19’u asemptomatik geçiren kişilerin iyileşme döneminin 3 ve 4’üncü haftasında yapılan incelemelerde bu kişilerin yüzde 60’ında değişiklik tespit edilmiş. Şikayeti olmadan, sessiz şekilde corona virüsü enfeksiyonunu geçiren kişiler arasında tarama yapılmış, burada MR ile kişilerin kalp kaslarına bakılmış. Bu kişilerin yüzde 60’ının corona virüsü nedeniyle kalp kasının etkilendiği görülmüş. Ancak çalışma corona virüsü boyunca hiçbir şikayeti olmayan hastalarda yapıldığı için kişilerin nasıl izlenmesi gerektiğine yönelik bize bilgi vermiyor. Bu noktada şu gerçek ortaya çıkıyor; hastalığı sessiz dahi geçirseniz özellikle ağır sporla uğraşıyorsanız mutlaka kalp kontrolünüzü yaptırmalısınız. Onun dışında göğüste batma, sızı, nabız yüksekliği, tansiyon, dengesizliği şikayeti olursa bunlar alarma yol açan belirtilerdir. Bu noktada hekime başvurmak çok önemli” tavsiyesinde bulundu.

“TÜRKİYE’DE DE BENZER VAKALARA RASTLADIK”

Türkiye’de de özellikle kendi muayeneleri esnasında kalp kası iltihabı vakalarına rastladığını ifade eden Prof. Dr. Esen, “Kliniğimizde son 2-3 ayda karşımıza gelen oldukça genç hastalarımız var. Bu kişiler coronayı atlattıktan sonra bile hiç şikayetleri olmadan kalp kası hasarıyla bize başvurdular. Hastanede yatarken corona virüsünü geçiren hastanede tedavi edinilen kişilerin aldığı hasarları biz kanda tespit edebiliyoruz. Bunları takip ederek hasarın ilerlemesini gözlemliyoruz. En önemli kısım ayakta ve sessiz bir şekilde enfeksiyon geçiren kişilerin hastalığı atlattıktan sonraki durumu. Covid sonrası böyle bir şikayet varsa takip eden 3 ayda muhakkak corona virüsü ile ilişkilendirmek mümkün” değerlendirmesinde bulundu.

KALP KASI KORUYUCU VE NABIZ DÜZENLEYİCİ İLAÇLAR ÖN PLANDA”

Corona virüsü sonrası hastalara yapılacak kalp muayeneleriyle ilgili de şu bilgileri aktardı:

Bizim standart tetkiklerimizden EKG ve EKO ile hastaların durumlarını değerlendiriyoruz. Daha ciddi risk gördüğümüz kalp kası iltihabı şüphesi olan hastaları kalp MR’ı ile değerlendiriyoruz. Kalp MR’ı ciddi hassasiyeti olan kıymetli bir tetkik, teşhis koymamıza yardımcı oluyor.  Bu durum, 35-55 yaş arasındaki hastalarda daha çok görülüyor. Ancak her yaştan hasta etkilenebiliyor. Hastalık akut dönemde ciddi hayati sorunlara yol açabiliyor.  Hayatı tehdit eden ritim bozuklukları ani ölümlere yol açabiliyor. Bu da ağır spor yapan kişilerde soruna yol açabilir. O nedenle bu kontrollerin spor öncesi yapılması çok önemli. Tedavide özellikle kalp kası koruyucu ve nabız düzenleyici ilaçlar ön planda oluyor. Corona virüsü vücuttan atıldığı için herhangi bir enfeksiyon olmuyor. Dolayısıyla bu corona virüsü sonrası bir tedavi oluyor” (DHA)

İlginizi ÇekebilirBilim Kurulu üyesi uyardı: Mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısı 23'e yükseldiBilim Kurulu üyesi uyardı: Mutasyonlu virüsün görüldüğü il sayısı 23’e yükseldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir