Bu Yüzden Perdeleriniz Sizi Hasta Ediyor Olabilir

Kış vakti, bu yüzden perdelerimiz yaz aylarında olduğundan daha sık kapanıyor. Rahat bir his yaratır fakat tıpkı vakitte meskenin içindeki sıcaklığın korunmasına da yardımcı olur. Konutları sokaktan rahatlıkla görülebilen beşerler çoklukla perdelerini de kapalı meblağlar. Ancak bunun hakikaten o kadar da düzgün bir fikir olmadığı ortaya çıktı. Bu nedenle gün içerisinde perdelerinizi açık tutmalısınız.

PERDELERİNİZ ÇOKLUKLA AÇIK MI YOKSA KAPALI MI?

Kış aylarında, sabah kalktığınızda dışarısı ekseriyetle hala karanlıktır ve uzun bir günün akabinde akşam yatak odanıza döndüğünüzde, hava çoktan kararmıştır. Bu nedenle birçok insan gün boyunca yatak odasındaki perdeleri kapalı fiyat. Lakin Oregon Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, sabahları perdelerinizi açmanın çok daha yeterli olduğunu gösteriyor.

BAKTERİ

Bu Amerikan üniversitesinin araştırmacılarının bulgularına nazaran, tüm gün perdelerinizi kapalı tutarsanız grip olma bahtınız artıyor. Araştırmacılar, doğal ışığın odalarımızda biriken birtakım bakterileri öldürdüğünü sav ediyor. Karanlık odalardaki şartlar kelamda bu bakterilere o kadar yararlıdır ki hayatta kalırlar ve bizi olumsuz etkilerler. Öteki bir deyişle: onlar yüzünden grip olabiliriz.

BULGULAR

Bu bulgulara ulaşmak için araştırmacılar, hepsi birbirinin birebiri olan on bir küçük oda kurdular. Odalar ortasındaki tek fark içeri giren güneş ışığı ölçüsüydü. Ortadan doksan gün geçtikten sonra araştırmacılar odaları incelediler. En karanlık odanın, çok fazla ışık alan odaya nazaran iki kat daha fazla bakteri içerdiğini keşfettiler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*