Boğaziçi’nde direniş 533’üncü gününde

Boğaziçi Üniversitesi’nde 2 Ocak 2021’de Prof. Dr. Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından rektör olarak atanmasıyla başlayan protestolar, Bulu’nun vazifeden alınmasının akabinde da devam ediyor. Direnişin 533’üncü gününde Boğaziçili akademisyenler bir ortaya gelerek rektörlük binasına sırtlarını döndüler ve Bulu’nun akabinde rektörlüğe atanan Naci İnci’yi protesto ettiler.

Direnişin 77’nci haftasında yayımlanan bilgi notunda şu tabirlere yer verildi:

‘’Bugün 20 Haziran 2022, Pazartesi. Boğaziçi Üniversitesi’nde direnişin 1. yılı doldu ve 77. haftasına girildi. Bugün direnişin 533. günü!

Naci İnci’nin ilgili konseylerinin hiçbiri muhatap alınmadan, kurum iradesi hiçe sayılarak şeffaf olmayan bir halde Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasının iki yüz doksan sekizinci, 30 Temmuz günü gerçekleştirdiğimiz dayanak oylamasında akademisyenlerin yüzde 95 oranında rektör adaylığına karşı olduğu açıklanan İnci’nin Matematik Kısmı tam vakitli öğretim üyesi Mohan Ravichandran’ı hiçbir münasebet göstermeden devir ortasında misyondan almasının ise iki yüz on yedinci günü!!!’’

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri haftanın her iş günü olduğu üzere bugün de 12:15’te #KabulEtmiyoruzVazgeçmiyoruz diyerek gerilerini 362. defa rektörlük binasına döndüler.

Akademisyenler nöbet boyunca ellerinde ‘Öğrencime Dokunma’, ‘Kabul Etmiyoruz’, ‘Vazgeçmiyoruz’ ve ‘Özerk, Özgür, Demokratik Üniversite’ yazan dövizler taşıdılar.” (HABER MERKEZİ)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*