Bir ilimizde daha görüldü! Çin’den gelen

Bir ilimizde daha görüldü! Çin'den gelen
Bir ilimizde daha görüldü! Çin'den gelen

Köylülerin kestane ağaçlarını tehdit eden ve kurumasına yola açan “Katil arı” lakaplı ‘gal arısı’ Düzce, Bartın ve Kastamonu‘nun ardından Sinop‘ta da görüldü. Arıya karşı alarma geçen köylüler, yetkililerden yardım istiyor.

Bir ilimizde daha görüldü! Çin'den gelen 'Katil arı' tehdidi giderek büyüyor

İLK OLARAK YALOVA’DA TESPİT EDİLDİ

Anavatanı Çin olan zararlı gal arısı Türkiye’de ilk olarak Nisan 2014’te Marmara Bölgesi’nde (Yalova) tespit edildi. Karantina tedbirlerine rağmen 2018 yılında bu bölgeden Aydın ve İzmir’e kestane fidanı satışı ile bulaştı. Daha sonra Düzce; Bartın ve Kastamonu illerine bulaştı ve son olarak 2021 yılında İl Tarım Müdürlüğü kontrolekiplerince Sinop’ta tespit edildi.

Bir ilimizde daha görüldü! Çin'den gelen 'Katil arı' tehdidi giderek büyüyor

KÖYLÜLERE KORKU SALDI

Yaz aylarında çıkan ve birkaç gün içinde yumurta bıraktığı bilinen gal arısı, kestane sezonunda köylülere korku saldı. Sezonun gelmesiyle kestane meyvesi toplayan vatandaşlar ve kestane balı üreticileri endişeye kapıldı. Kestane ağaçlarını kurutan tehdidin dahabüyümeden önlem alınması istendi. Sinop’un Türkeli ilçesinde Haziran ayında görülen gal arısı, Ayancık ilçesi köylerinde de kestaneleri etkisi altına aldı.

Bir ilimizde daha görüldü! Çin'den gelen 'Katil arı' tehdidi giderek büyüyor

KİLOMETRELERCE UÇUŞ YAPTI

Sinop İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili haziran ayında yapılan açıklamada, zararlının yapılan incelemeler neticesinde dışarıdan herhangi bir fidan girişi olmadığı için Sinop’a aktif uçuş ile bulaştığını düşünüldüğü belirtilmiş, zararlının yılda 25 km aktif uçuş ile yayıldığının bilindiği ve rüzgar etmeni ile bu yayılmanın 100 kilometreye kadar çıktığının tahmin edildiği bilgisi verilmişti.

Bir ilimizde daha görüldü! Çin'den gelen İhlas Haber Ajansı / Ünsal Karka – Son Dakika Haberleri /beğendim/alkışladım/beğenmedim/güldüm/üzüldüm/sinirlendim/şaşırdım

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*