Bartın’da köpeğe cinsel istismardan yargılanan sanığa mahpus cezası

4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki karar duruşmasına, sanık M.D, şahitler, Bartın Etraf Kültür ve Doğal Varlıkları Muhafaza Derneği, Bartın Hayvanları Müdafaa ve Yaşatma Derneği ile çeşitli hayvan hakları derneklerinin yetkilileri ve taraf avukatları katıldı.

Müşteki olarak davaya katılan avukatlar, görüntü kaydında ve şahit beyanlarında cinsel atak hareketinde bulunduğunun açık olduğunu söz ettikleri sanığın en üst sondan cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatının katılmadığı duruşmada kelam verilen sanık M.D, suçlamaları kabul etmediğini ve hatasız olduğunu savundu.

Mahkeme heyeti, sanığın “hayvana cinsel taarruzda bulunmak yahut tecavüz etmek” kabahatinden 1 yıl 9 ay mahpus ile 4 bin lira isimli para cezasına çarptırılmasına hükmetti.

NE OLUŞTU?

Bartın’da 26 Temmuz 2021’de M.D’nin (66) tarlada komşusunun köpeğine cinsel istismarda bulunduğunu gören bir kişi, o anları cep telefonuyla kayda alarak jandarmaya şikayette bulunmuştu.

Jandarma takımlarınca gözaltına alınan M.D, süreçlerin akabinde “hayvana cinsel atakta bulunmak yahut tecavüz etmek” suçlamasıyla sevk edildiği adliyede nöbetçi hakimlikçe tutuklanmıştı. Daha sonra hür bırakılan M.D. isimli denetim kaidesiyle mesken hapsine alınmıştı.

Şüphelinin aksiyonunun, görüntü imajlarından ve şahit beyanlarından “cinsel saldırı” niteliğinde olduğunun anlaşıldığı belirtilen iddianamede, M.D’nin 5199 Sayılı Hayvanları Müdafaa Kanunu’nun “Hayvanlara cinsel hücumda bulunan yahut tecavüz eden kişi 6 aydan 3 yıla kadar mahpus ve 100 günden az olmamak üzere isimli para cezası ile cezalandırılır” hususu mucibince cezalandırılması istenmişti.

YENİ YASA

TBMM’de kabul edilerek maddeleşen Hayvanları Müdafaa Kanunu, geçen yıl 14 Temmuz 2021’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiş, evvelki yasaya nazaran kabahat niteliğinde olan “hayvanlara azap yapmak”, “acımasız ve zalimce muamelede bulunmak”, “hayvanlara cinsel akında bulunmak” ve “tecavüz etmek” fiilleri cürüm kapsamına alınmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*