Bakan Karaismailoğlu: Amacımız metro sınırlarını artırarak trafiği azaltmak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Avrupa Hareketlilik Haftası Kapsamında düzenlenecek olan Mobilite Maratonunda üniversite öğrencileri ile bir ortaya geldi.

Sirkeci Garı’nda düzenlenen programda konuşan Bakan Karaismailoğlu, üretimi devam eden Sirkeci-Kazlıçeşme Çizgisi çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Bakan Karaismailoğlu burada yaptığı konuşmada, “Büyük kentlerimizde artan nüfusa ve araç sayısına paralel olarak yaşanan trafik meselesini ortadan kaldırmanın en değerli yolu da raylı sistemlerimizi yaygınlaştırmaktan geçiyor. Bu noktada Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, bilhassa büyük kentlerde çok kıymetli kent içi raylı sistem projelerini hayata geçirdik ve yenilerini yapmaya da devam ediyoruz. Şu anda da Bakanlığımızca üretimi devam eden 13 projede toplam 161 km uzunluğunda raylı sistem çizgisi inşaatı bulunmaktadır.” diye konuştu.

“103,3 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA 7 BAŞKA GÜZERGAHTA 7 GÜN 24 SAAT İMAL ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYORUZ.”

Konuşmasında raylı sistem projeleri hakkında bilgi veren Bakan Karaismailoğu, “13 projeden 7’sini İstanbul’da gerçekleştiriyoruz. İstanbul’u bir baştan öteki başa çağdaş raylı sistem ağlarıyla donatıyoruz. Bunlardan biri sizlerle bir ortaya geldiğimiz Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Sistem Ve Yaya Odaklı Yeni Jenerasyon Ulaşım Projesi olmak üzere -Pendik(Tavşantepe)-Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Çizgisi, – Başakşehir-Çam Sakura-Kayaşehir Metro sınırı, – Halkalı-Başakşehir-lstanbul Havalimanı Metro çizgisi, – Altunizade-Ferah Mahallesi-Çamlıca Camii-Bosna Bulvarı Raylı Sistem Projesi, – Bakırköy-Kirazlı Metro Sınırı ve Gayrettepe-Kağıthane-İstanbul Havalimanı Metro Sınırı ile 103,3 kilometre uzunluğunda 7 başka güzergahta 7 gün 24 saat imal çalışmalarına devam ediyoruz. Bu kadar ağır çalışmamızın en büyük münasebeti, İstanbulluları metro çizgilerimiz ile bir an önce kavuşturmaktır. Maksadımız, kent içi hareketliliği metro sınırları ekseninde artırarak trafiği azami ölçüde azaltmak.” sözlerini kullandı.

EKİM AYINDAN İTİBAREN HER AY BİR METRO AÇILIŞI

Bakan Karaismailoğlu,” Ekim ayı itibariyle her ay 1 metro çizgisinin açılışını gerçekleştireceğimizi geçtiğimiz günlerde müjdelemiştik. Ekim ayında, Kadıköy – Pendik Metro Çizgisi’nin devamı niteliğindeki, Pendik – Sabiha Gökçen Havalimanı Metro Sınırını,Kasım ayında, Gayrettepe – İstanbul Havalimanı metro sınırımızın Kağıthane – İstanbul Havalimanı kısmını milletimizin hizmetine sunacağız. Aralık ayında ise, Çam ve Sakura Hastanesi’nden de geçen, Başakşehir – Kayaşehir Metro Hattı’mızın açılışını gerçekleştireceğiz. Öbür 4 sınırımızı ise 2023 yılı içerisinde hizmete alacağız.” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*