Bakan Akar’dan Odessa’daki patlamayla ilgili açıklama: Ruslar alakalarının olmadığı bize belirttiler

Odessa’daki patlama ile ilgili açıklama yapan Ulusal Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar katiyetle bu hücumla alakalarının olmadığını, mevzuyu çok yakından ve detaylı bir biçimde incelediklerini bize belirttiler” dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar’dan Odessa’daki patlamaya ait açıklama yaptı. Bugün sabah saatlerinde Odessa’da bir patlama olduğunu söz eden Akar şöyle konuştu:

* Füze saldırısı olduğu biçiminde bilgiler aldık ve bunun üzerine biz aslında temasta olduğumuz Ukrayna Savunma Bakanı Oleksiy Reznikov ve Ukrayna Altyapı Bakanı Aleksandr Kubrakov ile telefonla görüştük, konuştuk. Gerekli bilgileri aldık. Oraya bir füze saldırısı olduğunu söz ettiler.

* Füze hücumlarından bir adedinin oradaki silolardan bir adedine isabet ettiğini, başkasının de siloya yakın bir bölgeye düştüğünü ve ancak orada değerli olan rıhtımların yükleme kapasitesinde ve kabiliyetinde rastgele bir olumsuzluk olmadığını, oradaki faaliyetlerin devam edebileceğini söz ettiler.

“RUSLAR MUHAKKAK BU TAARRUZLA ALAKALARININ OLMADIĞINI BİZE BELİRTTİLER”

Rusya ile de temasta bulunduklarını belirten Bakan Akar, şunları söyledi:

* Bunun yanı sıra Rusya ile yaptığımız temasta da Ruslar katiyetle bu akınla alakalarının olmadığını, mevzuyu çok yakından ve detaylı bir formda incelediklerini bize belirttiler. Tahıl sevkiyatı ile ilgili dün yaptığımız muahededen çabucak sonra bu türlü bir hadisenin meydana gelmesi sahiden bizi de endişelendirdi.

* Bundan biz de rahatsız olduk. Ancak biz orada dün yaptığımız mutabakattaki vardığımız mutabakattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeye devam ediyoruz ve biz tarafların sükunetle, sabırla burada sakin bir şeklide iş birliğine devam etmelerinden yana olduğumuzu da tekrar görüşmelerimizde lisana getirdik.”

“DİLEĞİMİZ ÇALIŞMALARIN BİR AN EVVEL BAŞLAMASI”

Bakan Akar, uygulamaya bir an evvel başlanmasının bütün dünya kamuoyunun da beklentisi olduğunu vurgulayarak, kelamlarını şöyle sürdürdü:

* Aslında bu görüşmelerin başlamasıyla dahi, fiyatlarda uzmanlar tarafından tabir edildiğine nazaran bir düşüş olduğunun tespit edildiğini, bunun devam ettirilmesi gerektiğini, münasebetiyle bunu bekleyen insanların rahatlaması bakımından, besin muhtaçlığının karşılanması bakımından, insani bakımdan çok değerli olduğunu yeniden konuşmalarımızla karşılıklı olarak tabir ettik. Rusya ve Ukrayna ile uyumumuz devam edecek, devam ediyor.

* Dünkü toplantı sırasında imzaladığımız mutabakat muhtırasında bize düşen sorumluluklar neyse bunları yerine getirdik, getirmeye devam edeceğiz. Bu çerçevede yeniden dünkü mutabakatın gereği olarak Müşterek Uyum Merkezi’nin çalışması için dünden beri yaptığımız çalışmalar sonuçlandı.

* BM Temsilcisi dahil, Rusya ve Ukrayna temsilcileri şu anda Türkiye ile birlikte Müşterek Uyum Merkezi’nde çalışmaya başladılar. Bizim temennimiz, dileğimiz bu ve emsal olayların hızla bir tarafa bırakılarak vardığımız mutabakat doğrultusunda bu çalışmaların bir an evvel başlaması, şu anda biz yakinen olayı takip ediyoruz ve temaslarımızı sürdürüyoruz. Temennimiz, dileğimiz mutabakatta belirtildiği üzere bu çalışmaların istendiği biçimde devam etmesi tarafında. (İHA)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*