Babacan’dan çok konuşulacak Merkez savı: ‘Dövizleri bozduracaksın arkadaş’

DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan, Karar TV’de dün akşam yayınlanan “Gündem Özel” programında; Taha Akyol ve Elif Çakır’ın sorularını yanıtladı.

Babacan, Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu’nun İstanbul Sanayi Odası Meclisi’nin temmuz ayı olağan toplantısında yaptığı açıklamalara ait şunları söyledi:

“BAĞIMISIZ BİR MERKEZ BANKASI LİDERİ DEĞİL”

“Gerçekten çok yazık. Bu ülkenin iktisadını 11 yıl yönetmiş, ülkenin iktisadının en başarılı olduğu devirde iktisat idaresinin başında olmuş bir insan olarak bu tablo çok üzücü. Bu üslup ve hal bir Merkez Bankası Başkanı’na yakışan üslup ve hal değil. Ancak bu, şu anda ülkenin idaresinin topyekûn başında olan Sayın Erdoğan’ın üslup ve tutumundan kaynaklanıyor. Devlet yönetme üslubu ve tutum üstten aşağıya akar, aşağıdan üste akmaz. İşin en başındaki tekelci bir halde, buyurgan bir halde tek imzayla, tek yetkiyle bu koskoca ülkeyle ilgili kararları almaya çalışırsa, buyruğundaki insanların da tutumu bu olur. Bunun sorumluluğu yalnızca ve yalnızca kendisini atayanındır. Bağımsız bir Merkez Bankası Lideri değil. Bu üslup piyasa üslubudur.

“DÖVİZ ALMIŞ SATMIŞ, SANA NE”

‘Listeler elimizde’ diyerek tehdit ediyor. Şu anda Merkez Bankası fiilen şirketleri, sanayicileri telefonla arıyor, ‘dövizleri bozduracaksın arkadaş’ diye talimat veriyor. Onlarca iş insanından bunu duyuyorum. Büsbütün bir komuta iktisadı var. Bir merkezden herkesin ne yapıp ne yapmayacağını emreden, talimatlar yağdıran bir iktisat idaresi var. Bırakın beşerler istediğini yapsın. Döviz almış satmış, sana ne. Gidersin Merkez Bankası’nın 190 milyar dolar döviz rezervini art kapıdan boşaltırsın, ondan sonra milletin elindeki avcundaki dövize göz dikersin. Sen istikrarları kur, Türk parasının kıymetini, prestijini koru. O vakit neden beşerler gidip döviz alsın ki? Talimatla koskoca Türkiye iktisadı yönetilemez.”

Babacan; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi ve Gelecek Partisi Genel Lideri Ahmet Davutoğlu hakkındaki “Onlar o makamlara kendi layık oldukları için gelmediler. O makamlara getirildiler” kelamları ile ilgili olarak şunları söyledi:

“O VAKİT BİZ NEDEN BU KADAR UZUN MÜDDET VAZİFE YAPTIK”

“Sayın Erdoğan, ‘liyakatli olduğu için gelmedi, getirildi’ diyor. Yeterli de o vakit biz neden bu kadar uzun müddet misyon yaptık? İşine gelmeyince değiştirmeyi biliyor, değil mi? Ben artık sayısını karıştırdım. Son 4 yılda herhalde 4. Merkez Bankası Lideri, bakan galiba 3. bakan. Üç devir kuralını biliyorsunuz. Niçin benim üçüncü dönemimin son anına kadar benimle çalıştı? Elini tutan mı oldu Allah aşkına? Muvaffakiyet olunca, ortaya hoş sonuçlar çıkınca ‘ben imza atmasam olmazdı, ben yaptım’ de. Ülkenin iktisadını batırınca da sağa sola hata at. Bu gerçek, dürüst bir idare anlayışı değil.”

“BENİM HİSSİYATIM ORTAK ADAY KONUSUNDA BİR MUTABAKATIN OLUŞACAĞI YÖNÜNDE”

Altı siyasi parti genel liderinin bir ortaya geldiği toplantılarda Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı konusunun konuşulmadığını belirten Babacan, “Masada cumhurbaşkanı adayıyla ilgili hususları seçime yakın bir tarihte konuşma mutabakatı yaptık” dedi.

Babacan, “Altı genel liderden birisi de dışarıdan birisi de ortak cumhurbaşkanı adayı olabilir. Benim hissiyatım ortak aday konusunda bir mutabakatın oluşacağı istikametinde. Diyelim ki olmadı, mevcut sistemde her partinin genel lideri cumhurbaşkanı adayıdır. Lakin şu anda herkes âlâ niyet ve içtenlikle ortak aday çıkartma eforunun içerisinde” dedi.

Babacan, erken seçim tartışmaları ile ilgili olarak da “Erken seçim için zayıf da olsa kasımda bir ihtimal görüyoruz. Erken seçim kararını cumhurbaşkanı tek imzayla alabiliyor. Karar alındıktan sonra iki ay içinde seçim yapılabiliyor. Eylül ortasında karar alınırsa kasımda seçim olabilir. Hasebiyle bütün teşkilatımıza ana senaryonun bu olmadığını fakat bu türlü bir ihtimalin olduğunu, bir tek gün bile kaybetmeden her gün vatandaşlarımızla buluşmamız gerektiğini, kendimizi anlatmak için daha fazla çaba içinde olmamız gerektiğini söyledik. Biz zihni hazırlık yapıyoruz her konuda” diye konuştu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*