0

Alman gazetesinde yerli oto analizi: TOGG Türkiye’nin Tesla’sını yapıyor

“TOGG KENDİ TESLA’SINI ÜRETECEK”

Alman basınının en önemli ekonomi gazetelerinden Handelsblatt, Türkiye’nin otomobilini üretmek için faaliyetlerini sürdüren TOGG’un üst yöneticisi Gürcan Karakaş ile konuştu. Gazete TOGG’un elektrikli otomobil ekosistemi oluşturarak kendi Tesla’sını üreteceğini vurguladı.

“ALMAN PAZARI İÇİN DE CAZİP OLABİLİR”

Gazete röportajı, “Türk Tesla’sı: Bosch’un eski yöneticisi Türkiye’yi elektrik otomobil çağına nasıl taşımak istiyor?” başlığıyla yayımladı. Haberde, TOGG tarafından üretilecek otomobilin satış fiyatının rekabetçi olması halinde, bunun Alman otomobil pazarı için de cazip olacağı kaydedildi

Elektrikli araçların Türkiye’de de giderek daha yaygın hale geldiğine işaret edilen haberde, bu yılın ocak-eylül döneminde satışların yüzde 104 arttığı belirtildi. Gazete, ünlü bir Alman otomobil uzmanının görüşüne de yer verdi. Uzman Türkiye’nin yerli otomobili için ortaya koyduğu sermayeyi övdü.

“ULUSAL ÜRÜN YELPAZESİNDE OTOMOBİL EKSİKTİ”

Handelsblatt, Ankara hükümetinin birkaç yıldır bağımsız bir sanayi politikası izlediğine vurgu yaptı. “Türk şirketleri, Türk Silahlı Kuvvetleri için araç gereçlerin büyük bir bölümünü üretiyor. Koronavirüs yoğun bakım hastaları için ventilatörler, led ekranlar, buzdolapları ve gemiler büyük ölçüde yerli olarak üretiliyor. Ulusal ürün yelpazesinde daha önce bir otomobil eksikti” ifadesine yer verdi.

Durdu Kural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir