ABD’deki orman yangını ve heyelanlarda bilanço artıyor

ABD’nin California eyaletinde cuma günü başlayarak devam eden orman yangını bölgesinde, yanmış bir aracın içinde iki insan cesedine ulaşıldığı bilgisi paylaşıldı.

Siskiyou İlçesi Şerif Ofisi, araç ve cesetlerin Klamath Irmağı topluluğu yakınlarındaki bir konutun garaj yolunda bulunduğunu duyurdu.

Aşırı sıcaklar yüzünden büyüyebilir

Californa’nın 2022’de yaşadığı en büyük orman yangını olan ve bölgedeki binlerce konutu tehdit eden tabiat felaketinin, çok sıcaklar yüzünden büyümeye devam etme ihtimali vurgulandı. İtfaiye yetkilileri, kuzey California’da, Oregon eyaleti sonuna yakın bölgede patlak veren yangının sebebinin şimdi bilinmediğini, tesirli olduğu alanın ise 225 kilometrekareye ulaştığını açıkladı.

Eyaletin bol turist çeken Death Valley (Ölüm Vadisi) Ulusal Parkı’na giden birçok yolun batı Nevada ve kuzey Arizona’da da tesirli olan sel çamurları yüzünden kapandığı, kuzeybatı Nebraska’da çıkan başka bir orman yangınının tahliyelere yol açtığı ve çok sayıda meskeni yok ettiği bildirildi.

Kentucyk’de heyelan ve sel

Kentucky Valisi Andy Bashear, eyaletin dağlık bölgesinde tesirli olan çok yağışlar ve çamur selinde dün 26 olan can kaybının 35’e yükseldiğini kaydetti. Ülkenin en yoksul bölgelerinden birini yıkıma uğratan yağmur sularının 30 santimi aştığı bilgisini paylaşan Bashear, şiddetli rüzgarların öbür bir tehdit getirebileceği konusunda bölge halkını uyardı.

ABD Ulusal Muhafızları Kumandanı Orgeneral Daniel Hokanson’ın, yaklaşık 400 kişinin helikopterle kurtarıldığını söylediği afet bölgesinde 12 binden fazla kişi elektriksiz kaldı, en az 300 kişi barakalara sığındı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*