0

ABD’de seçim sonucunu bu eyaletlerden çıkacak oylar belirliyor | Video

“SALINCAK EYALET” NE DEMEK?

Demokratlar mavi, Cumhuriyetçiler kırmızı. Peki ya harita üzerinde mor renkle belirtilen eyaletler neyi gösteriyor?

5f8e7ab72af1070d6c07f40f

Yanıt basit. “Swing states” yani salıncak eyaletler denilen, seçimin sonucunu belirleyecek olan kritik noktaları.

5f8e7ae92af1070d6c07f412

KRİTİK EYALETLER

ABD’de başkanlık yarışı, ulusal seçimden çok eş zamanlı bir eyaletler savaşına benziyor. Başkan adayları seçmenleri değil, oyların her iki şekilde de eğilim gösterebileceği “kritik eyaletleri” hedef alıyor. Delege kazanmaya çalışıyor.

Kazandıkları her eyalet, adayları ihtiyaç duydukları 270 delege sayısına yaklaştırıyor. 2020 seçimlerinde haritanın mor eyaletleri Florida, Michigan, Wisconsin, Pennsylvania, Kuzey Carolina ve Arizona olarak görünüyor. Sonucu belirleyen kıran kırana rekabet, işte bu kritik eyaletlerde bir diğer adıyla “savaş alanları”nda ortaya çıkıyor.

“ADAYLAR EYALETLERDEKİ TUTARLI PARTİZANLIĞA GÜVENİR”

CNN TÜRK’e konuşan uzmanlardan Siyaset Bilimci Mark J. Rozell, “Her seçimde yaklaşık 5 ila 10 eyalet fark yaratır. Adaylar neredeyse tüm zamanlarını burada geçirir. Her iki taraf da eyaletlerin yüzde 80’indeki tutarlı partizanlığa ve kutuplaşmaya güvenir” yorumunu yaptı.

New York eyaleti, 1984’ten beri Cumhuriyetçi bir adaya oy vermedi. Alabama’dan ise 1976’dan beri Demokratlara oy çıkmıyor. 2000’den beri 50 eyalet arasından sadece üç eyalet hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi oy kullandı. Siyaset Bilimci Mark J. Rozell, “Mesela California son derece Demokrat bir eyalettir, New York da öyle. Bu yıl bu eyaletleri Joe Biden kazanacak. Ama diğer yandan Trump, 2016 seçimlerinde “büyük göller” dediğimiz 3 orta batı eyaletini kazanarak büyük bir sürpriz yaptı. Genellikle bu bölge her seçimde Demokratlara oy verirdi. Hillary Clinton bu eyaletlerde kolayca kazanacağını sanarak, kaybetti. Trump kemikleşmiş haritayı yeniden yapılandırmayı başardı. Belki de bu seçimde Trump’ın çok az bir farkla kazandığı orta batı oylarını elinde tutup tutamayacağı belirleyici olur” dedi.

KUZEY CAROLINA’DAN GELEN OYLAR SONUÇTA ETKİLİ OLACAK

Salıncak eyaletler, önceki yılın sonuçlarına, seçim dönemindeki anketlerin verilerine göre belirleniyor. Bu yılın en kritik eyaletlerinden biri Kuzey Carolina. Demokrat Delege Grier Martin, “Kuzey Carolina en büyük eyaletlerden biri. Nüfus açısından ilk 10 eyalet arasında. Dolayısıyla seçici kurulda delegesi fazla. Walıncak eyaletlerin en çok sallananı deniliyor. Trump geçen seçimi çok az bir farkla kazandı, yine Obama 2008’de az farkla kazandı. Şu anda demokratik bir valimiz var, genel kurulu ise uzun yıllardır Cumhuriyetçiler yönetiyor. Oylar gerçekten 2 yöne de gidebilir” değerlendirmesini yaptı.

Cumhuriyetçi Senatör Jim Burgin ise “İnsanlarda korku var. Aynı eyaletlerden partiler ve insanlar arasında güvensizlik var. Bazı şehirlerdeki isyanları, birbirimize yaptıklarımızı görmek, bir Hıristiyan Amerikalı olarak beni çok hayal kırıklığına uğratıyor. Kim kazanırsa kazansın, birlikte çalışmaya çalışacağız” dedi.

Son oy sayılana kadar sonucun belli olmayacağı kuzey Carolina gibi Florida da çok kritik. Trump’ın 2016’da kazandığı eyalette, 2020 anketleri Biden’ı yaklaşık 10 puan önde gösteriyor. Trump bu yüzden ilk mitingini 29 delegesi olan Florida’da yaptı.

TRUMP NERELERDE DESTEK KAYBETTİ?

Politico’ya göre Trump, salgın sırasındaki performansı nedeniyle Arizona’da 65 yaş üstü seçmenler arasında desteğini kaybediyor. Ekim anketlerine göre Biden, Trump’ın Cumhuriyetçi beyaz seçmenlerden aldığı desteği kendine çekiyor.

2016’DA SANDIĞA GİTMEYEN SİYAHLAR “BIDEN” DİYEBİLİR

Trump’ın 2016’da beklenmedik şekilde kazandığı pas kuşağı denilen fabrika eyaletleri Michigan, Pennsylvania ve Wisconsin’de de Demokratlara eğilim var. Ayrıca “Siyah Canlar Değerlidir” hareketinin etkisiyle, 2016’da sandığa gitmeyen çok sayıda siyah vatandaşın da Biden’a oy vereceği öngörülüyor.

Durdu Kural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir