0

ABD seçimlerine müdahale mi var? | Video

ABD’DE SEÇİM GÜVENLİĞİ TARTIŞMASI

2020 Amerikan Başkanlık seçimlerinde koronavirüs salgını nedeniyle posta yoluyla oy kullanımında büyük artış görüldü. Rekor sayıda seçmen oyunu sandık yerine posta kutusuna atarken, eyaletler düzeyinde yönetilen oy verme süreci seçim güvenliği tartışmaları alevlendi. 47 milyonu aşkın Amerikan vatandaşı, seçime günler kala oyunu kullandı. Kimi posta yoluyla kimi ise erken oy verme işlemiyle tercihini yaparken, ülkede gündem seçim güvenliği.

“ÇİN, Rusya VE İRAN MÜDAHALE EDİYOR” İDDİASI

Erken oy verme sürecinde usulsüzlük ya da postalanan oyların zamanında sayılamayacağı endişesi, tartışmaların temelini oluşturdu. Amerikan istihbaratı dış güçlerin müdahalesine karşı alarma geçti. Federaller, Rusya ve İran’ın Amerikan Başkanlık seçimlerine müdahalesine karşı uyardı. Amerikan Ulusal İstihbarat Direktörü, seçmen kayıt bilgilerinin bu ülkeler tarafından seçime müdahale etmek amacıyla elde edildiğini söyledi. Başkan Trump ise seçime hile karışabileceğini söyleyerek, destekçilerini “sandık başına giderek, oylarını savunmaya” çağırdı.

“YABANCI HACKERLAR SEÇİM SİSTEMİNİ HEDEF ALIYOR”

ABD Demokrasiyi Koruma İttifakı’ndan Davit Levine, “Yabancı güçlerin ABD’nin 2020 Başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalışıp çalışmadığını hala merak edenler varsa söylüyorum. Yanıtı çok açık bir şekilde evet. 10 Eylül’de Microsoft, Rusya, Çin ve İran kaynaklı siber saldırıların müşterilerini hedef aldığını bildirdi. Bu saldırılar arasında Başkan Trump ile eski başkan yardımcısı Joe Biden’ın başkanlık kampanyaları da yer alıyordu. Microsoft saldırıların arkasındaki üç büyük yabancı korsan grubunun eylemlerine dair verdiği ayrıntılı bilgide, diğer kampanyaların siyasi kuruluşları ve hatta benim çalıştığım Demokrasiyi Koruma İttifakı’nın bağlı olduğu German Marshall Fonu’nun saldırıların hedefinde olduğunu açıkladı. Microsoft, saldırıların tüm ekosistemi hedef aldığı ve yabancı grupların saldırılarını arttırdığını açıkça belirtti. İç Güvenlik Bakanlığı ve Federal Soruşturma Bürosu, DHS ve FBI gibi federal kurumlar, seçim güvenliği konularında istişareler ve soruşturmalar açısından eyaletlere yardım sunar. 2016 Başkanlık seçimlerinin ardından İç Güvenlik Bakanlığı, ABD seçim sistemi için kritik bir altyapı oluşturulmasını sağladı. Postayla oy verme elbette seçime usulsüzlük karıştığını göstermez. Ancak yabancı aktörler, siber saldırılarla seçim altyapısını hedef alarak sonuçların kesinleşmesi ve duyurulması için gereken zamanı kendi lehine kullanabilir” dedi.

PEW Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, seçmenlerin yüzde 21’i erken oy kullanacağını, yüzde 39’u ise oyunu posta yoluyla vereceğini söyledi. 3 Kasım’da sandığa gitmeyi planlayanların oranı ise yüzde 33’te kaldı.

TRUMP DESTEKÇİLERİNİN YARISI “SANDIĞA GİDERİZ” DİYOR

Trump destekçilerinin yarısı sandığa gideceğini söylerken, diğer yarısı ise posta yoluyla oy kullanacağını ve erken oy vereceğini belirtti.

BIDEN SEÇMENİ ERKEN OY VERDİ

Biden kampındaki demokratların yarısından fazlası ise salgın nedeniyle oyunu postalayacağını söyledi. Yüzde 22’lik bir kesimse oyunu, seçim gününden önce sandığa giderek kullanacağını belirtti.

Durdu Kural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir