AB, Libya’ya dayanağını sürdüreceğini bildirdi

Libya Başkanlık Konseyi‘nden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, Başkanlık Kurulu Lider Yardımcısı Musa el-Kuni ile AB Libya Büyükelçisi Jose Sabadell bir toplantı düzenledi.

Jose Sabadell, AB‘nin Libya‘ya takviyesinin ülke kalıcı istikrar periyoduna ulaşıncaya, ulusal uzlaşı sağlanana ve seçimler yapılıncaya kadar devam edeceğini belirtti.

Musa el-Kuni ise, seçimler ve ulusal uzlaşı sorunlarının Başkanlık Kurulu’nun çalışmaları ortasındaki en kıymetli belgeler olduğunu kaydederek, AB’nin Libya’da istikrarın sağlanmasına yönelik eforundan övgüyle kelam etti.

LİBYA’DA SEÇİM ÇIKMAZI

Birleşmiş Milletler öncülüğündeki Libya Siyasi Diyalog Forumu‘nun Kasım 2020’deki toplantılarında, ülkede devlet başkanlığı ve parlamento seçimlerinin 24 Aralık 2021’de yapılmasına karar verilmişti lakin seçimler planlanan tarihte yapılamamıştı.

Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, mevcut Ulusal Birlik Hükümeti‘nin vazife müddetinin 24 Aralık 2021’de dolduğu gerekçesiyle 10 Şubat’ta ülkenin batısındaki milletvekillerinin birçoklarının katılmadığı oturumda Fethi Başağa‘yı başbakan seçti; 1 Mart’ta ise Başağa hükümeti güvenoyu aldı.

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ise Temsilciler Meclisini Cenevre Anlaşması‘nda belirlenen yol haritasından ayrılmakla suçlayarak vazifesinin başında olduğunu, misyonu fakat seçilmiş bir hükümete teslim edeceğini söylemişti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*