28 Şubat Davası’nda tutuklanan 13 generalin ailesi AYM önünden seslendi

28 Şubat Davası’ndan müebbet mahpusa çarptırılan ve yaşları 75 ile 91 ortasında değişen kumandanların eşleri Anayasa Mahkemesi önünde özgürlük istedi: “Sesimize kulak verin, bir an evvel müracaatımızı değerlendirin.”

28 Şubat Davası’nda tutuklanan 13 generalin ailesi Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına CHP Genel Lider Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, CHP Nevşehir Milletvekili Faruk Sarıaslan, Atatürkçü Fikir Derneği Genel Lider Yardımcısı Şengül Can ve üyeleri de katıldı. Basın açıklaması Korg. Vural Avar’ın eşi Tuna Avar tarafından okundu.

“DÜZMECE BİR İDDİANAME İLE TUTUKLANDILAR”

Atatürkçü Niyet Derneği’nden yapılan açıklamada, “Düzmece bir iddianameyle tutuklanan kumandanlarımızın ailelerinin yaptığı basın açıklamasına Gnl.Bşkn.Yrd. Şengül Can ve üyelerimizle birlikte katıldık. Basın açıklamasını okuyan Korg. Vural Avar’ın eşi Tuna Avar’a Genel Liderimizin takviye bildirisini ilettik” denildi.

“İNSANLIK AYIBIDIR”

Veli Ağbaba ise, “74-90 yaşlarında 13 general hukuka muhalif olarak 362 gündür cezaevinde tutuluyor. Bu bir insanlık ve adalet ayıbıdır” açıklamasında bulundu.

“FETÖ KUMPASIDIR”

“Cezaevindeki Asker Aileleri” başlığıyla yapılan ortak basın açıklamasında, “Mahkeme sürecinde ısrarla altını çizdiğimiz bir durumu artık kamuoyunun huzurunda bir defa daha vurguluyoruz: 28 Şubat Davası  tıpkı başkaları üzere bir FETÖ kumpasıdır!” denildi.

Ortak açıklamada talepler şöyle iletildi:

“Bizler buraya AYM’nin lehimize bir karar vermesini sağlamak için toplanmadık. Talebimiz, AYM’nin bir an evvel hak ihlali konusundaki ferdî başvurularımıza bir cevap vermesi ve belgeyi ele almasıdır. Aslında inanıyoruz ki, belgeyi açtıklarında, hukuk tarihimize kara bir leke olarak geçeceğinden kuşku duymadığımız 28 Şubat Davası’ndaki bütün hukuk garabetlerini görecek ve verilen kararlara kendileri de şaşıracaklardır. Bizler ölümlere hakikat giden haksız bir infaz sürecini kamuoyuyla paylaşmak üzere burada toplandık.”

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*